Rodzaje rekuperatorów – przegląd

Rodzaje rekuperatorów – przegląd

Rekuperacja, jeśli połączy się ją z odpowiednią izolacją domu, jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania, jak również poprawić jakość ciepła, jakie przedostaje się do ogrzewanego budynku. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Wam rodzaje rekuperatorów. Mamy nadzieję, że nasz przegląd pozwoli Wam podjąć odpowiednie decyzje.

 

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń to podstawa oszczędności na ogrzewaniu

Potrzeba wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach to konieczność. Oznacza to, że zimą z domów usuwa się ciepłe powietrze, które zastępuje się nowym – zimnym. To drugie należy ogrzać, aby domownicy czuli się komfortowo. Okazuje się zatem, że energooszczędna wentylacja jest równie ważna, jak dobry piec czy gruba izolacja przegród zewnętrznych, odpowiadających za ucieczkę ciepła.

 

Dlaczego rekuperator jest tak ważny?

Biorąc powyższe pod uwagę, w nowoczesnych domach, które określa się mianem energooszczędnych, zaczęto stosować wentylację mechaniczną, której jednym z głównych zadań jest odzysk ciepła. Jednym z urządzeń, które zainstalowano we wspomnianej wentylacji, jest rekuperator. Dlaczego właśnie tak nazwano ten element? Ponieważ z łaciny oznacza “odzyskiwanie”, czyli dokładnie to, o co chodziło konstruktorom.

 

Rodzaje rekuperatorów

Jak można się spodziewać – ile wentylacji, tyle rodzajów rekuperatorów. Z tym rodzajem instalacji jest podobnie jak z piecami do centralnego ogrzewania. Zanim kupisz odpowiedni, musisz podjąć szereg decyzji, które pozwolą Ci z sukcesem wybrać odpowiednie rozwiązanie. Jedną ze zmiennych, które powinno się uwzględnić, jest zasada działania tego rodzaju instalacji. Rozpracowując ją, będziesz miał obraz tego, jak może wyglądać odzyskiwanie ciepła w Twoim domu.

 

Rekuperator krzyżowy

Rekuperatory krzyżowe wykorzystywane są najczęściej w domach jednorodzinnych. Dzielą się tym miejscem z tymi przeciwprądowymi. Zasada działania  rekuperatora krzyżowego opiera się na przepływie przez niego zarówno zimnego, jak i ciepłego powietrza. Zarówno to pierwsze, jak i to drugie zajmują tyle samo miejsca. Powietrze przepływa w kierunku prostopadłym. Dowiedz się więcej na https://www.broetje.pl/

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *