Kolektory słoneczne – źródło energii nie tylko na południu Europy

Kolektory słoneczne – źródło energii nie tylko na południu Europy

Kolektory słoneczne to urządzenia, które są w stanie przetworzyć promieniowanie słoneczne na ciepło. W połączeniu z pozostałymi podzespołami tworzą instalacje solarne, które z powodzeniem wykorzystywane są do tworzenia energii cieplnej.

 

Instalacje solarne – co wchodzi w ich skład i dlaczego są popularne w wielu krajach?

Nie da się ukryć, że instalacje solarne coraz częściej wykorzystywane są do produkcji ciepła. W ich skład oprócz wspomnianych kolektorów wchodzą również panele, którymi zarówno steruje się całą instalacją, jak i zabezpiecza się ją przed awarią. Dodatkowo z pewnością znajdziesz również zasobniki wody użytkowej albo zasobniki buforowe, wyposażone w przepływowe wymienniki ciepła.

 

Dlaczego kolektory słoneczne są tak chętnie wykorzystywane?

Jak można się spodziewać, opinie na temat instalacji solarnych są podzielone. Nie da się ukryć, że najlepiej sprawdzają się na południu Europy, gdzie zawsze świeci słońce, jednak patrząc na to, co obecnie dzieje się w naszej szerokości geograficznej, również w Polsce można z powodzeniem wykorzystywać kolektor słoneczny do podgrzewania wody nawet w październiku czy listopadzie, gdzie jeszcze do niedawna padał śnieg, a obecnie mamy temperatury wiosenne, a często nawet letnie.

Zalety kolektora słonecznego

Ekologia i finanse, a także prosta zasada działania przemawiają za używaniem kolektorów słonecznych w naszym kraju. Choć nie da się ukryć, że sama instalacja jest stosunkowo droga, trzeba również podkreślić, że jeśli wybierzemy dobre gatunkowo kolektory słoneczne, ich koszt szybko się zwróci. Mało tego, dzięki tego rodzaju sprzętowi chronione jest także środowisko, ponieważ znacznie zmniejsza się wytwarzanie dwutlenku węgla.

 

Ceny nie takie straszne, jak je malują

Choć opinie pierwszych użytkowników mówią same za siebie, trzeba przyznać, że obecna cena systemów solarnych znacznie spadła. Koszt zakupu i montażu instalacji wynosi kilka tysięcy złotych. Oznacza to, że kolektory słoneczne, jak wspomnieliśmy powyżej, szybko się zwrócą, a potem zostanie tylko oszczędzanie. Każdy użytkownik musi jedynie określić ilość wody użytkowej, jakiej potrzebuje na co dzień do normalnego funkcjonowania. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *