Jak działają panele słoneczne?

Jak działają panele słoneczne?

Darmowa energia, którą daje słońce od jakiegoś czasu wykorzystywana jest do ogrzewania domostw i wody użytkowej. Dziś chcemy zająć się tym tematem i przybliżyć Wam zasadę działania panela słonecznego, który odpowiedzialny jest za całe zamieszanie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

 

Panele słoneczne – co to takiego?

Panele słoneczne, potocznie nazywane solarami to urządzenia, które pozwalają zmienić energię promieniowania słonecznego na ciepło, którym można ogrzać przepływający przez nie płyn. Warto podkreślić, że tradycyjne ogrzewanie wody na potrzeby użytkowe pochłania kilka tysięcy kilowatogodzin rocznie. Nic zatem dziwnego, że w momencie pojawienia się oszczędności, wiele osób chce z niej skorzystać.

Zasada działania kolektora płaskiego

W zależności od tego, jak skonstruowany jest kolektor, zmienia się również zasada działania. Najczęściej wykorzystywane instalacje solarne oparte są na kolektorach płaskich – cieczowych. Mówiąc prostym językiem, zasada działania takiego układu opiera się na cienkich rurkach, które zamocowane są do metalowej płyty, którą pokryto tzw. powłoką selektywną. Całość układu zamknięto w obudowie, która odpowiedzialna jest za ograniczenie strat ciepła, jak również za ochronę kolektora przed uszkodzeniami.

 

Zainstaluj panele słoneczne lepszej jakości

Instalacje solarne mogą być wykonane z solarów gorszej lub lepszej jakości. Ci, którzy chcą mieć wspomnianą instalację, jednak nie stać ich na drogie części, budują ją z tych tańszych. Jest to jednak tylko pozorna oszczędność. Tego typu solary szybko niszczą się i wymagają napraw lub wymiany. Poza tym urządzenia, które są gorszej jakości dostarczają ciepłą wodę jedynie podczas słonecznej pogody, czyli tak naprawdę tylko w okresie letnim, gdzie nasłonecznienie jest bardzo dobre.

 

Absorber – co to takiego?

Absorber to najważniejsza część panela słonecznego. Jest to podzespół, który odpowiedzialny jest za pochłanianie promieniowania słonecznego. Mowa tutaj o płycie, którą pokryto na wierzchu substancją, która pochłania w dużym stopniu promieniowanie słoneczne. Więcej informacji o nowoczesnym ogrzewaniu znajdziesz na stronie https://www.broetje.pl/

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *