Istotne informacje, które warto posiąść przed kupnem kolektora słonecznego

Istotne informacje, które warto posiąść przed kupnem kolektora słonecznego

Co wybrać?

Inwestowanie w kolektory słoneczne staje się coraz powszechniejsze. Nie ma się czemu dziwić, skoro Państwo jest w stanie dopłacić do inwestycji, a wspomniane rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić jego użytkownikom.

Zanim jednak wybierzesz się na zakupy i do banku podpisać umowę kredytową, warto, żebyś dowiedział się kilku istotnych informacji, które ułatwią Ci zakup odpowiednich komponentów.

 

Rodzaje kolektorów

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje kolektorów – próżniowe i płaskie. Kolejną cechą, dzięki której można rozróżnić kolektory, jest zasada działania urządzenia. Te pierwsze można jeszcze podzielić na dwa rodzaje – jedne działają na zasadzie rurki cieplnej, a w drugich dochodzi do przepływu czynnika.

 

Zasada działania kolektora płaskiego

Najczęściej stosowanymi wśród użytkowników są kolektory płaskie, które można umieścić bezpośrednio na dachu budynku. Ich zasada działania jest niezwykle prosta – woda, która przepływa przez rurki, nagrzewa się poprzez ciepło wytwarzane przez absorber, który z kolei pobiera moc z energii słonecznej.

Kolektor płaski po stronie aktywnej posiada transparentny materiał (najczęściej szkło hartowane). Boki zaś obudowane są izolacją, która chroni kolektor przed oddaniem pozyskanego ciepła.

 

Kolektor próżniowy – jak działa?

Skoro wyżej napisaliśmy, na jakiej zasadzie działa kolektor płaski, wypadałoby również poinformować o zasadach działania drugiego rodzaju urządzenia. I tak – ten drugi wyposażony jest w rury wykonane ze szkła, posiadające dwie ścianki. Wspomniane rury pełnią funkcję absorbera. Próżnia, która powstaje między jedną a drugą ścianką pełni funkcję izolacji. Jak można się domyślać, kolektor próżniowy działa zupełnie inaczej niż płaski. Rurka zamontowana w kolektorze wyposażona jest w specjalną ciecz, która pod wpływem promieni słonecznych ogrzewa się, parując przy tym i skraplając się na ściankach. Pozwala to na oddanie ciepła.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy zastanowić się nad tym, do jakich celów będą wykorzystywane kolektory. Nie da się ukryć, że te płaskie są bardziej wytrzymałe i przy tym tańsze od próżniowych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *