Finansowanie kolektorów słonecznych

Finansowanie kolektorów słonecznych

Pomocne dotacje

Nie da się ukryć, że instalacja solarna nie należy do najtańszych. Wiedzą to nie tylko osoby inwestujące w tego typu rozwiązanie, ale również urzędnicy. Dlatego też NOŚiGW podpisał niedawno program dopłat dla osób, które wezmą kredyt na zakup i instalację kolektorów słonecznych. Dopłata obejmuje 45% poniesionych kosztów.

 

Sprawdź, czy Ty również możesz uzyskać dopłatę

Wiele osób zastanawia się, kto może starać się o wspomnianą wyżej dopłatę. Okazuje się, że wspomnianą wyżej pomoc mogą otrzymać osoby fizyczne, które są właścicielem nieruchomości, na której ma być zrealizowana inwestycja. Dodatkowo o dopłaty mogą także ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, które są zarządcą nieruchomości.

 

Które banki weszły we współpracę i jaki jest cel finansowania?

Banki, które podpisały ze wspomnianym wyżej urzędem umowy, dzięki czemu mogą udzielić wsparcia to:

  • Warszawski Bank Spółdzielczy
  • Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości
  • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
  • Krakowski Bank Regionalny S.A.

Powyższe banki przychyliły się do projektu, którego celem jest montaż instalacji słonecznej o powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. W latach 2010 – 14 budżet wyniósł 300 mln złotych.

 

Ile wynosi dotacja?

Osoby, które zastanawiają się nad montażem kolektorów słonecznych na swoich posiadłościach, muszą wiedzieć, że dopłata obejmuje 45% całości kredytu, który użytkownik bierze na sfinansowanie inwestycji. Jakie koszty można sfinansować z dopłaty? Należą do nich:

  • koszty projektu budowlano – wykonawczego;
  • koszt projektu całej instalacji;
  • zakup potrzebnych podzespołów.

Warunkiem otrzymania dotacji jest to, że inwestycja nie może być zakończona przed zawarciem z bankiem umowy kredytowej. Co więcej, zakupione kolektory muszą być dobrej jakości, tzn. dotowane będą jedynie te, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Co więcej – jeśli bank nie uzna kolektora za kwalifikowany do objęcia dotacją, również pozostałe składowe nie będa mogły być dotowane.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *