Finansowanie kolektorów słonecznych

Finansowanie kolektorów słonecznych

Pomocne dotacje

Nie da się ukryć, że instalacja solarna nie należy do najtańszych. Wiedzą to nie tylko osoby inwestujące w tego typu rozwiązanie, ale również urzędnicy. Dlatego też NOŚiGW podpisał niedawno program dopłat dla osób, które wezmą kredyt na zakup i instalację kolektorów słonecznych. Dopłata obejmuje 45% poniesionych kosztów.

 

Sprawdź, czy Ty również możesz uzyskać dopłatę

Wiele osób zastanawia się, kto może starać się o wspomnianą wyżej dopłatę. Okazuje się, że wspomnianą wyżej pomoc mogą otrzymać osoby fizyczne, które są właścicielem nieruchomości, na której ma być zrealizowana inwestycja. Dodatkowo o dopłaty mogą także ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe, które są zarządcą nieruchomości.

 

Które banki weszły we współpracę i jaki jest cel finansowania?

Banki, które podpisały ze wspomnianym wyżej urzędem umowy, dzięki czemu mogą udzielić wsparcia to:

  • Warszawski Bank Spółdzielczy
  • Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości
  • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
  • Krakowski Bank Regionalny S.A.

Powyższe banki przychyliły się do projektu, którego celem jest montaż instalacji słonecznej o powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla. W latach 2010 – 14 budżet wyniósł 300 mln złotych.

 

Ile wynosi dotacja?

Osoby, które zastanawiają się nad montażem kolektorów słonecznych na swoich posiadłościach, muszą wiedzieć, że dopłata obejmuje 45% całości kredytu, który użytkownik bierze na sfinansowanie inwestycji. Jakie koszty można sfinansować z dopłaty? Należą do nich:

  • koszty projektu budowlano – wykonawczego;
  • koszt projektu całej instalacji;
  • zakup potrzebnych podzespołów.

Warunkiem otrzymania dotacji jest to, że inwestycja nie może być zakończona przed zawarciem z bankiem umowy kredytowej. Co więcej, zakupione kolektory muszą być dobrej jakości, tzn. dotowane będą jedynie te, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Co więcej – jeśli bank nie uzna kolektora za kwalifikowany do objęcia dotacją, również pozostałe składowe nie będa mogły być dotowane.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *