Dobór kolektorów słonecznych na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobór kolektorów słonecznych na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednie parametry to podstawa

Kolektory słoneczne są coraz częściej wykorzystywanym elementem wyposażenia domów. Nie można zaprzeczyć temu, że widać je zarówno na nowoczesnych budynkach, jak i starszych domach. Produkt ten z powodzeniem wykorzystuje energię pochodzącą ze słońca do ogrzewania wody. Zanim jednak właściciel będzie cieszył się oszczędnością, powinien zainwestować w odpowiedni sprzęt. Oznacza to, że przed kupnem dobrze byłoby zapoznać się z parametrami, na które należy zwrócić uwagę. Dziś chcemy je przybliżyć.

 

Mnogość produktów

Nie da się ukryć, że odkąd kolektory słoneczne stały się bardzo popularne, na rynku można znaleźć wiele produktów. Czym różnią się od siebie? Z pewnością wielkością, budową i oczywiście mocą grzewczą. To właśnie ta ostatnia decyduje o sprawności energetycznej urządzenia. Właśnie moc kolektorów powinien sprawdzać w pierwszej kolejności klient zainteresowany ich kupnem. To właśnie ona pozwala ocenić opłacalność inwestycji.

 

Odpowiednia moc kolektora to jaka?

Zapewne to pytanie właśnie teraz kołacze Wam po głowie. Okazuje się, że o mocy kolektora słonecznego decyduje natężenie promieniowania słonecznego, jak i temperatura jego pracy. Odpowiednią moc kolektorów można wyliczyć przy użyciu specjalnego wzoru zawartego w normie EN 1275:2006.

Biorąc pod uwagę wspomniany wzór, należy uwzględnić następujące parametry:

  • współczynnik strat a1
  • współczynnik strat a2
  • powierzchnię apertury
  • sprawność optyczną η0

Powyższe parametry pozwolą wyliczyć moc grzewczą, jaką uzyskuje się z 1 metra kwadratowego położonych kolektorów.

 

Płaskie? A może próżniowe?

Powyższe pytanie z pewnością zrodzi się w momencie przeglądania oferty kolektorów słonecznych. Nie da się ukryć, że jest dość istotne i odpowiedź na nie z pewnością pomoże Wam wybrać produkt stworzony wprost do Waszych potrzeb.

Podpowiemy – samodzielnie nie jesteście w stanie na nie odpowiedzieć. Warto zatem przejrzeć raport, który stworzyły na podstawie norm europejskich, szanowane ośrodki badawcze. W ich wynikach z pewnością znajdziecie odpowiedź na nurtujące Was pytanie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *