Czy kolektory słoneczne można montować na istniejących budynkach?

Czy kolektory słoneczne można montować na istniejących budynkach?

Da się, czy się nie da – oto jest pytanie

Osoby, które są w trakcie projektowania nowego budynku, najczęściej mieszkalnego, często wykorzystują kolektory słoneczne, dzięki którym nie tylko zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do środowiska, ale także, użytkownicy oszczędzają pieniądze.

Dziś poruszymy temat, który wielu osobom spędza sen z powiek – odpowiemy na pytanie, czy kolektory słoneczne można montować na istniejących już budynkach, czy tylko na tych, które mają dopiero powstać? Jeśli Ty również zastanawiasz się nad tym, zapraszamy do lektury.

 

Dwa zasobniki w instalacji

Zapewne zastanawiasz się, czym jest zasobnik. Otóż jest to pojemnik, który ma za zadanie magazynować ogrzaną wodę. Zdarza się, że tej jest tyle, że jeden w całej instalacji nie wystarcza i potrzebne jest zainstalowanie kolejnego. Niemniej jednak zawsze w pierwszej kolejności, jeśli pozwala na to promieniowanie słoneczne, ogrzewa się zawsze cieplejszy zbiornik. Warto podkreślić, że rozwiązanie to wymusza zastosowanie czujników temperatury, jak i czujnika, który bada aktualne natężenie promieniowania.

 

Bufor ciepła

Zastanawiając się nad instalacją solarną z buforem ciepła, można śmiało stwierdzić, że jest on podobna do standardowej, jednak z jedną małą różnicą. Otóż wspomniany bufor zawiera w sobie wodę z instalacji grzewczej, która podgrzewana jest przy użyciu promieni słonecznych, a jeśli tych nie ma – przy użyciu dodatkowego źródła ciepła. Jeśli w całej instalacji znajduje się jeden zasobnik, można spodziewać się, że straty ciepła będą mniejsze, a cała instalacja wydajniejsza.

 

Odpowiedź jest prosta

Kończąc nasz dzisiejszy wywód, wypadałoby odpowiedź na tytułowe pytanie. Prawdę mówiąc, łatwiej jest zaprojektować i wykonać instalację solarną, kiedy budynek jest jeszcze w fazie projektowania. Można wówczas optymalnie wykorzystać jej możliwości. Nie oznacza to jednak, że na istniejących już budynkach nie da się tego zrobić. Owszem – da się, jednak instalacja może nie być w pełni wykorzystana. Mało tego, jej projektowanie może wiązać się z przerobieniem projektu instalacji, o których pisaliśmy powyżej.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *