Cena kolektorów słonecznych – czynniki mające na nią wpływ

Cena kolektorów słonecznych – czynniki mające na nią wpływ

Cena – zanim kupisz, poznaj szczegóły

Cena instalacji solarnej nie należy do najmniejszych. Wiedzą o tym osoby, które zastanawiają się nad wprowadzeniem tego rozwiązania we własnym gospodarstwie domowym lub firmie, jak i te, które już skorzystały z tej możliwości.

Właśnie powyższe kryterium powinno spowodować, że każdy, kto chce być w posiadaniu instalacji solarnej, powinien posiąść wiedzę, która umożliwi mu podjęcie odpowiednich decyzji.

 

Droższy czy tańszy?

Ci, którzy rozważają zakup kolektorów, borykają się z odpowiedzią na pytanie – tańszy czy droższy? Odpowiadamy na nie szybko – tańszy model to tylko pozorna oszczędność. Owszem, przy zakupie kilku sztuk na początku zaoszczędzisz, jednak decyzja ta może zemścić się na Tobie w późniejszym czasie.

Droższy kolektor jest nie tylko trwalszy, ale również wydajniejszy. Oznacza to, że użytkownik otrzyma z niego w skali roku znacznie więcej energii użytecznej, co oznacza, że o wiele szybciej zwrócą się poniesione koszty całej inwestycji.

 

Wymiar pierwszym istotnym parametrem

Wymiar to pierwsza cecha, która powinna zwrócić uwagę potencjalnego kupca. Zanim kupisz kolektor, sprawdź w dokumentacji technicznej wymiary oraz odpowiadające im powierzchnie grzewcze urządzenia. Na pewno rzucą Ci się w oczy takie nazwy jak absorber, apertura czy powierzchnia brutto. Musimy podkreślić, że wspomniane parametry o wiele łatwiej jest ustalić w kolektorach płaskich. Kolektory próżniowe są specyficzne i może to przysporzyć wielu problemów. Okazuje się bowiem, że każdy z producentów może podawać inne wymiary tego samego kolektora.

 

Sprawność – kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę

Zapewne zastanawiasz się, jak zbadać sprawność kolektora słonecznego. Otóż jest to stosunek jego mocy użytkowej do mocy, jaką posiada promieniowanie słoneczne, które w danym momencie do niego dociera. Skoro mowa o wzorach, dzięki którym możliwe jest obliczenie sprawności kolektora słonecznego, przytoczymy jeszcze jeden, a mianowicie ten pozwalający obliczyć wspomnianą moc użyteczną. Jest to iloczyn przepływu masowego do cieczy roboczej znajdującej w kolektorze. Od tego należy odjąć temperaturę cieczy na wylocie i wlocie kolektora.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *